SK (EUR)
Info o klubu I Registrace I PřihlášeníO homocysteinu, Vitamínech s příběhem a vitamínovém tuningu


20. května 2018

Povědomí o homocysteinu by mělo být stejně tak samozřejmé, jako povědomí o cholesterolu. Tak jako je důležité znát hladinu cholesterolu v krvi, je důležité znát i hladinu homocysteinu a celoživotně ji ladit na ideál. Snadno tak předejdete běžným civilizačním chorobám jako je infarkt, mrtvice, stařecká demence, spontánní potrat nebo jen “obyčejná” únava a migréna.

Hladina homocysteinu představuje jedno číslo výsledku krevního rozboru, podle kterého lze určit, zda máte nedostatek vitamínů řady B a některých dalších životně důležitých látek. Přestože horní referenční mez laboratorních výsledků sahá až ke 12 µmol/l, riziko omezujete nejvíce při hladině pod 7 µmol/l. Je-li hladina homocysteinu vyšší než 7 µmol/l, je žádoucí se zamyslet nad tím, jak se stravuji a jaký zdroj výživných látek mám, případně sáhnout ke kvalitní suplementaci pomocí doplňků stravy.

Pokud přihlédneme k individuálním potřebám každého člověka, můžeme říci, že čím níže dotyčný homocystein v krvi má, tím lépe. Fyziologická hladina se liší v závislosti na pohlaví, věku a životním stylu. Homocysteinové číslo by měli znát především lidé s diagnózou špatné srážlivosti krve (např. Leidenská mutace), těhotné ženy, vegani i vegetariáni, pacienti s chronickým selháním ledvin, ženy trpící opakovanými potraty, matky dětí s vrozenou poruchou neurální trubice, ženy, které užívají hormonální antikoncepci a také kuřáci a konzumenti alkoholu. U těchto skupin lidí je velice pravděpodobné, že jejich hladina homocysteinu je nadměrně vysoká a páchá v organizmu nemalé škody.

Co s vysokou hladinou homocysteinu?

Pro snížení hladiny homocysteinu je důležitý dostatečný příjem vitmínu B6, B12 a B9. Kromě těchto vitamínů s metabolismem homocysteinu souvisí také zinek, hořčík a betain. A jak podle naměřené hladiny určíte, kolik vitamínů a minerálů užívat, aby byl jejich účinek co nejlepší? To je na delší povídání, a proto vznikl projekt Vitamíny s příběhem, který sdružuje nezávislé odborné poradce k homocysteinu při vzdělávacích regionálních centrech po celé ČR i SR.  Zde vám odborní poradci předají znalosti, v podstatě celé know how k tomu, abyste mohli svoji hladinu homocysteinu snadno kontrolovat a regulovat.

Činnost poraden je založena na fascinujících přírodních zákonech o vitamínech a minerálech a jejich vlivu na fyzickou kondici. Každé tělo má jiné požadavky, proto je v poradnách kladen důraz na individuální přístup. Před několika lety se mluvilo o vitamínové suplementaci. Po několikaleté praxi můžeme mluvit o jemném vitamínovém ladění přírodními produkty, tzv. vitamínový tuning. Inspirujeme se osobnostmi jako je Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., holistická lékařka Dr. Barbara Miller působící v Berlíně a také vycházíme z poznatků výzkumů o homocysteinu, které ve vědecké publikaci “Die B-Vitamine Folsäure, B6 und B12 in der Prävention” shrnul Prof. Dr. Uwe Till a dokonce v českém jazyce ve své publikaci “Jak pomoci tělu, aby se vyléčilo samo” mnohé poznatky shrnul MUDr. Karel Erben.

Kde se naučím s homocysteinem pracovat?

Ten, kdo se chce se svojí hladinou homocysteinu naučit pracovat, se může zúčastnit některého z veřejných vzdělávacích seminářů, které pořádají regionální centra Vitamíny s příběhem. Každý si však také může dopřát komplexní individuální služby, jejichž součástí je vyšetření krve v certifikované laboratoři a konzultace k výsledkům rozboru krve. Na webových stránkách http://vitaminyspribehem.cz najdete podle města odborného poradce, který je nejblíže vašemu bydlišti. Pokud ve vašem městě poradce ještě nepůsobí a vy jste specialista na výživu či někdo, kdo se zachováním zdraví profesionálně zabývá, můžete si know how k homocysteinu po zaškolení ke svým službám přidat. Pro objednávky vyšetření krve i přihlášení se do projektu můžete využít informační telefonickou linku na čísle +420 724 322 566, nebo email info@vitaminyspribehem.cz.

Naučíte-li se udržet homocystein na ideální hladině, přispějete tak k prevenci vzniku běžných civilizačních chorob. Vyšetření krve na homocystein se pro Vás může stát podnětem k pozvolné pozitivní změně. I malý krok někdy může rozhýbat velké věci.

Článek vyšel v rámci časopisu Nový Fénix v roce 2018.
Tištěný text 1. část
Tištěný text 2. část zpět na seznam